REZERVASYON FORMU

Sürdürülebilirlik Politikamız

Cappari Hotels olarak, Turizmin çevremiz üzerindeki etkilerini aza indirmek amacıyla çıktığımız bu yolda, atık yönetimi, doğal kaynak kullanımı, çalışanlara sağlık, güvenlik ve çocuk koruma konularında bilgilendirme ve eşit hakların tanınması faaliyetleri ile ilgili sorumluluk alıyoruz ve insan haklarına saygı gösteriyoruz. Bulunduğumuz topluluk ile entegre olma ve toplumsal sorunların çözümünde yer alma konularında yaptığımız çalışmaların, turizmde sürdürülebilirliğin sağlanmasına katkı sağlayacağı inancındayız.

Doğal kaynakların tasarruflu kullanımının ve bu kaynakların etkin bir şekilde yönetilmesinin, turizmin sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından çok önemli olduğuna inanmaktayız. Çevre konusunda gerçekleştirdiğimiz uygulamalarla, Akdeniz’in Kaş bölgesinde otelcilik sektöründe örnek bir işletme olmayı hedeflemekteyiz.

Amacımız, yürürlükte bulunan tüm çevre kanunları, tüzükleri ve düzenlemelerine uyarak, hizmet verdiğimiz toplumlara, yüksek kalitede hizmet, ekonomik büyüme, çevre koruma, toplumsal katılım ve tabii ki, istihdam vasıtasıyla fayda sağlamaktır. Çevre ile ilgili amaç ve hedeflerimizi belirleyip, sürekli olarak çevresel performansımızı geliştirecek ve faaliyetlerimizin çevre üzerindeki etkileri aza indireceğiz. Çalışanlarımız, misafirlerimiz, tedarikçilerimiz ve genel olarak toplum arasında çevre konusunda bilinç oluşturacağız.

Genel Müdür
Hüseyin Burak Çorumluoğlu

2023
CAPPARİ HOTELS
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

Cappari Hotels Logo

Rapor Hakkında

Cappari Hotels olarak yayımladığımız bu sürdürülebilirlik raporunda çevresel ve sosyal alanda yaptığımız çalışmalar ve bu konularla ilgili geleceğe dönük hedeflerimizi siz paydaşlarımızla paylaşmayı amaçladık.

Rapor 01.05.2022-30.08.2023 tarihleri arasındaki verileri içermektedir.

Sürdürülebilirlik ile ilgili faaliyetlerimizi siz değerli paydaşlarımızın görüş ve önerileri ile sürekli iyileştirmeyi amaçlamaktayız bu nedenle her türlü geri bildirim için irtibat bilgileri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

İlgili Kişi : Ayşe Beköz
E-mail : fo@aquaprincess.com
Telefon : 0530 400 97 55
Adres : Andifli Mah Hükümet Cad No 63 Kaş Antalya

Cappari Hotels Genel Müdürü Mesajı

Cappari Hotels markası 28.03.2013 yılında Antalya’nın Kaş ilçesinde kurulmuştur. İlk otelimiz Kaş’da Aqua Princess Otel olarak 1 Kasım 1996 tarihinde 43 Oda 39 oda ve 80 yatak kapasitesi ile Andifli Mah Hükümet Cad No 63 Kaş Antalya hizmete girmiştir.

Turizm alanında büyümeyi hedefleyen şirketimiz 01.04.2005 tarihinde Kaş Yarımada bölgesinde 38 oda 64 yatak kapasiteli Aquarius Otel’i Turizme kazandırmıştır. Şirket bünyesinde çalışan personel sayısı 60 kişiye yakındır.

Bugün Türkiye ve Dünya’nın çeşitli yerlerinden konuklar ağırlayan tesislerinde misafir memnuniyetini en üst düzeyde sağlamayı ve aşmayı hedefleyen hizmetler sunmaya devam etmektedir.

Tüm çalışanlarımızın katılımı ile sürdürülebilir turizm ilkelerini uygulayarak paydaşlarımıza değer katıp turizmde lider olmak Cappari Hotels’in misyonudur. Açık, şeffaf yönetim biçimi ve profesyonellik ilkelerimizle dürüst, çalışkan ve güvenilir olarak hizmet vermeye devam edeceğiz.

Genel Müdür
Hüseyin Burak Çorumluoğlu

Cappari Hotels Vizyonu

Tüm çalışanlarımızın katılımı ile sürdürülebilir turizm ilkelerini uygulayarak paydaşlarımıza değer katıp turizmde lider olmak.

Cappari Hotels Misyonu

Çevre ve sosyal değerlere saygı göstererek konuklarına kendilerini özel hissedecekleri hizmetleri sürekli geliştirerek ve yenilikleri takip ederek sağlamak.

Cappari Hotels Değerleri

 • Açıklık ve Şeffaflık
 • Profesyonellik
 • Güvenilirlik
 • Adalet
 • Verimlilik
 • Ekip çalışması
 • Sevgi ve Saygı
 • Çevre Bilinci

Yol Haritamız
Sürdürülebilirlik Yaklaşımımız
Saygı…

Saygın olabilmek için çevreye ve Dünya‟ya saygılıyız… Cappari Hotels misafirlerinin konforundan taviz vermeden, su, elektrik, enerji, kimyasal, katı atık miktarlarının kontrol altına alınması, çevreye ve doğal kaynaklara yönelik oluşabilecek zararın en aza indirilmesi hedeflenmektedir.

Sürdürülebilir turizm ilkeleri ışığında aldığımız önlemler ile doğal kaynak kullanımı azaltılmış, toprağa, suya, havaya verilen zararların minimum düzeye indirilmesi ve mümkün ise ortadan kaldırılabilmesi için uygulamalar güncellenmiştir. Toplumsal fayda sağlamak ve paydaşlarımıza değer katmak için faaliyetlerimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Hedeflerimiz

 • Paydaşlarlar iletişimin geliştirilmesi: Paydaşlara sürdürülebilirlik çalışmalarımızın daha etkin bir şekilde paylaşılması için yöntemler geliştirilmesi.
 • Veri Toplama süreçlerinde optimizasyon: Veri toplamada kullanılan kaynakların gözden geçirilerek hedeflerimizi daha etkin sonuçlar elde edecek şekilde oluşturmak için çalışmalar yürütmek.
 • Uluslararası standartlara uyum
 • İş Sağlığı Ve Güvenliği: Çalışanlarımız ve alt yüklenicilerimizin iş güvenliği işle ilgili tüm şartlarını uygun şekilde sağlayarak iş kazasının yaşanmamasını sağlamak.

Sürdürülebilir Yönetim Uygulamalarımız

Yasalara Uyum:

Tesisimiz Ulusal ve Uluslararası yasalara uyumlu çalışmaktadır. Tesisimiz 2020 yılında Güvenli Turizm Sertifikası almıştır.

Kurumsal Yönetim:

Tesisimiz kurumsal yönetim ilkelerini açık, şeffaf, profesyonel, güvenilir ve adaletli olarak sürdürülebilirlik esasları ile sağlamaktadır.

Tedarik Zinciri

Cappari Hotel bulunduğu bölgede istihdam artışını desteklemek amacı ile yerel tedarikçiler ile çalışmayı tercih etmektedir.

Satın Almada Sürdürebilirlik

 1. İşletmelerimize zorunlu olmayan durumlar dışında, ithal ürünler yerine yerel olarak yapılmış üretilmiş mallar satın alınır.
 2. Zorunlu olmayan noktalarda hizmet alımı sırasında çok uluslu şirketler yerine yerel şirketler tercih edilir.
 3. İşletmemize alınan makine cihazların öncelikle A sınıfı ve/veya az enerji tüketen özellikte olan alternatifleri araştırılır ve tercih edilir.
 4. Satınalınacak ürünler tercih edilirken,
 • Geri dönüştürülmüş ürünlerden yapılanlar veya geri dönüştürülebilir olanlar.
 • Sürdürülebilir şekilde üretilmiş/sürdürülebilir kaynaklardan sağlanmış.
 • Daha az ambalajla teslim edilen
 • Enerji ve su tasarrufu sağlayan
 • Çevre açısından sürdürülebilir Kriterlerine uygun olmasına özen gösterilir.

Çalışma Hayatımız

Tüm çalışanlarımıza iş başında oryantasyon eğitimi verilerek işe adaptasyonları sağlanmakla birlikte yıllık eğitim planları yapılarak çalıştıkları departman işleyiş ve işlevleri ile ilgili eğitimler yöneticilerimiz tarafından ya da dış kaynaklı olarak verilmeye devam etmektedir.

İşe alımlarda eşit fırsatlar sunularak din dil ırk ayrımcılığı yapılmamaktadır. 2022-2023 yılları arası çalışan sayılarımız aşağıdadır.

2022 senesinde kadın çalışan sayımız 8 iken 2023 senesinde bu sayı 7 olarak devam etmektedir. Kadın çalışan sayısının azalma nedeni ise personelimizin geçirdiği trafik kazası ve rahatsızlıktır.2022 Senesinde erkek çalışan sayımız 13 iken 2023 senesinde erkek çalışan sayımız 11 kişidir.

Çalışan Sayıları Grafiği

Personelimize Sunulan Olanaklar

ÇAMAŞIRHANE KULLANIMI: Tüm çalışanlarımızın iş üniformaları ücretsiz olarak temizlenmektedir.
LOJMAN HİZMET: Lojman ihtiyacı olan personelimiz için ücretsiz lojman konaklama hizmeti verilmektedir.
PERSONEL YEMEKHANESİ: Personelimiz için yemekhane ücretsizdir.
PERSONEL GECESİ: Her yıl sezon sonunda personel için tatil organize edilir ve bütün kadro tatile giderek motivasyonunun artması sağlanır.
PERSONEL BARBEKÜ: Sezon başında tüm personele motivasyon için mangal partisi organize edilir.

Paydaşlarımızla İletişim

Cappari Hotel olarak sürdürülebilirlik çalışmalarımızı paydaşlarımızla paylaşarak geliştirip iyileştirmeyi hedefliyor ve paydaşlarımızın katılımlarını sağlayarak sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Çevre Yaklaşımımız

Geri Dönüşüm ve Yenilenebilir Enerji

-Tesisimizde geri dönüşüm malzemeler ayrıştırılmaktadır.
-Tesisimizde geri dönüştürülebilir kağıtlar kullanılmaktadır.
-Su tüketimini ve atık su oranını azaltmak adına otel nevresim, havlu ve çarşaf değişim süresini 3 gün ile sınırladık.
-2022-2023 yılları içerisinde tehlikeli atıkların doğaya karışması engellenerek belediyeye teslim edilmiştir. Suların kirletilmemesi adına tamamen organik katı el sabunları odalarda ve diğer tüm ortak alanlarda kullanılmaktadır. Karbon ayak izini azaltmak ve hava kirliliğini önlemek amacıyla, satın alma taleplerini haftada iki gün ile sınırlandırarak otel aracı kullanımını azalttık.
-Misafirlerimiz odayı terk ettikten sonra elektrik enerjisinin kesilmesini sağlayan sistem kullanılmaktadır.
-Aydınlatma sistemlerimizin %75’inde Kompakt Floresan ampuller ve Ledli aydınlatma tercih edilmiştir
-Misafir odalarında yer alan mini barlar ısınmayı engellemek amacıyla doğrudan güneş ışığı almayacak şekilde konumlandırılmıştır
-Dış mekân aydınlatmalarında zaman saati kullanılır.
-Yaz kış saatlerine göre aydınlatma zamanları ayarlanır.
-Isıtma sistem pompaları, hidrofor pompaları ve klimalarda bulunan frekans invertörleri sayesinde elektrik tüketimi düşürülmektedir.
-Cappari Hotels Aqua Princess bünyesinde güneş panelleri mevcuttur ve sıcak su ihtiyacının bir kısmı bu panellerden sağlanmaktadır. Bu sayede otelimizde elektrik tüketiminde tasarruf yapılmaktadır.

Aqua Princess 2022-2023 yılı atık takip tablosu;

Aquaprincess 2022 - 2023 Yılı Atık Takip Tablosu

Aquarius Otel 2022-2023 yılları arası atık takip tablosu;

Aquarius 2022 - 2023 Yılı Atık Takip Tablosu

Kaynak Tüketimi

2022-2023 Aqua Princess Otel Elektrik tüketim tablosu;

Aquaprincess Otel 2022-2023 Elektrik Tüketim Grafiği

Aquarius Otel 2022-2023 yılları arası elektrik tüketim tablosu;

Aquarius Otel 2022-2023 Elektrik Tüketim Grafiği

Aydınlatma sistemlerimizin % 95‟inde Kompakt Floresan ampuller ve Ledli aydınlatma tercih edilmiştir.
• Odalar ve genel mahallerde kullanılan pencerelerde ısı yalıtımı amacıyla çift cam tercih edilmiştir.
• Misafir odalarında yer alan mini barlar ısınmayı engellemek amacıyla doğrudan güneş ışığı almayacak şekilde konumlandırılmıştır. Dış mekân aydınlatmalarında zaman saati kullanılır. Yaz kış saatlerine göre aydınlatma zamanları ayarlanır.
• Isıtma sistemi pompaları, hidrofor pompaları ve ana klima santrallerinde bulunan frekans invertörleri sayesinde elektrik tüketimi düşürülmektedir.
Cappari Hotel’de güneş panelleri mevcuttur ve sıcak su ihtiyacının bir kısmı bu panellerden sağlanmaktadır. Bu sayede otelimizde %80 oranında elektrik sarfiyatı yapılmaktadır.

Aqua Princess Otel 2022-2023 arası su sarfiyatı tablosu;

Aquaprincess Otel 2022-2023 Su Tüketim Grafiği

Aquarius Otel su sarfiyatı tablosu;

Aquarius Otel 2022-2023 Su Tüketim Grafiği

Odalarda havlu değişimleri misafir talepleri doğrultusunda gerçekleştirilmekte ve bu konuda misafirlere bilgi verilmektedir. Misafirin talebi olmaması halinde her iki günde bir değişim yapılmaktadır.
•Misafir odalarında yer alan mini barlar ısınmayı engellemek amacıyla doğrudan güneş ışığı almayacak şekilde konumlandırılmıştır.
• Oda banyo lavabolarında düşük debili (5lt/dk) özel armatürler tercih edilmiştir. Tüm armatürler perlatörlüdür.
• Oda duşlarında düşük debili (10 lt/dk) özel duş başlıkları tercih edilmiştir.
• Tuvalet rezervuarları su tasarrufu amacıyla 6 lt tüketecek şekilde ayarlanmıştır.

-Tesisimizde kimyasalların genel hijyeni sağlamak adına kullanımları yeterli miktarda yapılması için personelimize sürekli eğitimler vermekteyiz.
-Kullandığımız kimyasalların uygun miktarlarda uygulanması için sık aralıklarla teftiş edilmektedir.

Elektrik Tüketimi Analiz Yorumu

2023 yılı 2022 yılına kıyasla aylara göre analiz edildiğinde kullanım miktarımız geceleme başına tüketim birim miktarımız azalmıştır.

Su Tüketim Analiz Yorumu

2022 yılına oranla su tüketimi her iki otelimiz içinde dönemsel olarak düzenli düşüş göstermektedir.

Kimyasal Tüketim Analiz Yorumu

2023 yılı aylara göre kimyasal kullanım miktarımız çoğunlukla benzer aralıklarda ilerlemiştir.

Yapılan Sosyal Çalışmalar

Otelimiz Birleşmiş Milletlerin de fon sağladığı ‘PLASTİKSİZ KAŞ’ projesine, tanınmış giyim markalarından Koton’un iş birliğiyle bir etkinliğe ev sahipliği yapacaktır. Bu etkinlikte basın mensupları, STK’lar, sosyal medya içerik üreticileri yer alacaktır. Dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen canlı yayında dalış yaparak destek verecektir.

Kullanılmayan şezlong minderleri, havlular ve çarşaflar hayvan barınaklarına gönderilmektedir.